znajdź film:Powrót do tamtych dni

Powrót do tamtych dni


Reżyseria: Konrad Aksinowicz
Scenariusz: Konrad Aksinowicz
Występują:

Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz, Teodor Koziar

Gatunek: dramat, obyczajowy
Premiera: 10 grudnia 2021

Pobierz materiały edukacyjne

 

Nominowany do Złotych Lwów festiwalu filmowego w Gdyni, obraz „Powrót do tamtych dni” w reżyserii Konrada Aksinowicza to poruszająca historia o rodzinie, dorastaniu i ciemnych stronach każdego z nas. W obsadzie produkcji wystąpili, m.in.: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar. „Powrót do tamtych dni” to zainspirowana historią i wspomnieniami reżysera opowieść o uzależnieniu rodzica i wpływie nałogu na życie i funkcjonowanie rodziny, a przede wszystkim dziecka. Film uniwersalny, uświadamiający i głęboko terapeutyczny.

Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek mieszka wraz z matką (Weronika Książkiewicz) na jednym z wrocławskich osiedli. Podobnie jak wielu rówieśników wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w drzwiach rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo. Wszystko przez nałóg Alka, którego ten nie potrafi kontrolować. Czy jego bliscy zdołają mu pomóc, zanim będzie za późno?

Myślę, że ten film będzie ważny dla osób, które przeżyły podobne doświadczenia jak ja. To dobry moment, by im pokazać, że nie są w tym sami. Z kolei tym, którzy mieszkają z osobami DDA, a nie potrafiły rozpoznać pewnych zachowań, może udzieli on odpowiedzi na kilka pytań. Chciałbym, żeby osoby współuzależnione zdały sobie sprawę, że mogą coś zmienić, powiedzieć stop, a nawet odejść. Alkoholik, z uwagi na chorobę, często nie może nic zrobić, ale inni już tak. Myślę, że „Powrót do tamtych dni” może być początkiem terapii dla osób, które w ogóle boją się tego słowa.

Reżyser, Konrad Aksinowicz

„Sentymentalna podróż do lat dzieciństwa”

Michał Kujawiński, NaEkranie

 

„Film złoto. Może zrobić tak wiele dobrego”

Martyna Harland, krytyczka i psycholożka

 

Poruszający obraz o dorastaniu w rodzinie z problemem alkoholowym na ekranach od 10 grudnia

GALERIA ZDJĘĆ