znajdź film:



Święto ognia

Święto ognia


Reżyseria: Kinga Dębska („Moje córki krowy”, „Plan B”, „Zupa nic”)
Scenariusz: Kinga Dębska - na podstawie powieści: „Święto ognia” Jakuba Małeckiego
Występują:

Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Karolina Gruszka, Paulina Pytlak, Joanna Drabik, Katarzyna Herman, Mariusz Bonaszewski 

Gatunek: komediodramat, obyczajowy
Premiera: 6 października 2023

 

 

TWÓRCY ŚWIĘTA OGNIA" DOCENIENI NA 48. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI

Paulina Pytlak odebrała nagrodę za profesjonalny debiut aktorski, a Kinga Preis za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w filmie Święto ognia" w reżyserii Kingi Dębskiej. Najnowsze dzieło ukochanej reżyserki Polaków otrzymało także Złotego Kangura - nagrodę przyznawaną przez australijskich dystrybutorów filmowych. Kinga Dębska, zdobywczyni rekordowej liczby nagród i wyróżnień przyznawanych przez krajową publiczność powraca na duży ekran z lekko magicznym, pełnym humoru i wzruszeń projektem, który - jak sama mówi - jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów, czymś pomiędzy Amelią" a Nietykalnymi".  „Święto ognia" tylko w kinach od 6 października.

 

        

 

W głównych rolach zobaczymy debiutującą studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak i tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik, którym towarzyszyć będą: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski. Producentem „Święta ognia” jest Opus Film – studio odpowiedzialne za spektakularne, międzynarodowe sukcesy polskiego kina, w tym uhonorowaną Oscarem dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego „Idę” oraz nagrodzoną w Cannes „Zimną wojnę”. 

Pomysłodawcą ekranizacji powieści Jakuba Małeckiego jest producent filmu Piotr Dzięcioł („Ida”, „Zimna wojna”). Zestawienie twórców dopełniają: operator – Witold Płóciennik („Minuta ciszy”), scenograf – Wojciech Żogała („Bogowie”), montażysta Jarosław Kamiński („Zimna wojna”), kompozytor – Bartosz Chajdecki („Moje córki krowy”), kostiumografka – Dorota Roqueplo („Boże Ciało”) oraz choreograf – Jacek Przybyłowicz. Partnerem produkcji jest Teatr Wielki – Opera Narodowa. Koproducentami filmu są: CANAL+ Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Axi Immo Group Sp. z o. o. oraz Łódzki Fundusz Filmowy. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie. 

Na widzów czeka prawdziwe święto kina! Piękna historia, dużo emocji, świetna obsada i reżyseria Kingi Dębskiej są, moim zdaniem, przepisem na sukces.Wierzę, że udało nam się zrealizować film dorównujący poziomem najwybitniejszym projektom zrealizowanym przez Opus Film. 

Piotr Dzięcioł, producent filmu 

 

„Święto ognia” przyniesie widzom wiele wzruszeń i oczyszczającego śmiechu, ale też zderzy ich z trudnymi pytaniami. To będzie zupełnie inny film niż wszystkie moje poprzednie. Naprawdę. Jest z pewnością najbogatszy formalnie, najbardziej wymagający narracyjnie, bo i różne czasy, i taniec, i porażenie mózgowe. Dużo wzruszeń i emocji towarzyszyło okresowi zdjęciowemu, wszyscy mieliśmy poczucie, że obcujemy z czymś ważnym i niemal mistycznym. Jedno jest pewne – świat po seansie będzie wyglądał inaczej. Cała ekipa miała poczucie, że ten film nas wszystkich jakoś zmienił. Na lepsze. 

Kinga Dębska, reżyserka 

 

Ten film wyróżnia wielka wrażliwość na człowieka, temat i sposób prowadzenia narracji. Widzowie powinni oczekiwać pięknej historii. Pełnej miłości, ciepła, humoru i wzruszeń. Takiej emocjonalnej huśtawki. Zapraszając Państwa do kina, mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że „Święto ognia” będzie dla całych rodzin. Jego największą siłą jest miłość. 

Tomasz Sapryk, aktor