znajdź film:



Powstaniec 1863

Powstaniec 1863


Reżyseria: Tadeusz Syka
Scenariusz: Tadeusz Syka
Występują:

Sebastian Fabijański („Legiony”, „Kamerdyner”, „Miasto 44”), Cezary Pazura („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Pitbull. Ostatni pies”), Daniel Olbrychski („Kamerdyner”, „Bitwa pod Wiedniem”, „1920 Bitwa Warszawska”), Olgierd Łukaszewicz („Wyklęty”, „Kamienie na szaniec”, „Generał Nil”), Karolina Szymczak („Babilon”, „To musi być miłość”), Marcin Kwaśny („Prorok”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Historia Roja”), Ksawery Szlenkier („Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, „Jack Strong”), Mariusz Drężek („Furioza”, „Korona królów”), Eryk Biedunkiewicz („Kajtek czarodziej”), Wiaczesław Boguszewski („Ślub doskonały”), Ewa Szykulska („Znachor”, „Uwierz w Mikołaja”)

HONOROWY PATRONAT NAD AKCJĄ EDUKACYJNĄ OBJĄŁ MINISTER EDUKACJI

 

Gatunek: biograficzny, historyczny
Premiera: 12 stycznia 2024

Pobierz materiały edukacyjne

 

Genialny Fabijański w najbardziej niespodziewanym wydaniu.

Filip Bajon

 

Tytułowy Powstaniec w wyniku splotu wydarzeń staje na czele najdłużej walczącego oddziału powstańczego. Jego pierwsza akcja okazuje się sukcesem za co zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem powstania. Tropiony przez carskiego oficera Maniukina, zwanego „Katem Podlasia”, kilkukrotnie umyka śmierci. Nazywany przez Rosjan, „Duchem” przez najbliższe dwa lata powstania pozostanie nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

 

„Robi wrażenie! Poruszający, bardzo potrzebny film.”

Jerzy Hoffman

 

 WARTOŚCI EDUKACYJNE FILMU:

  • KINO UKAZUJĄCE SZEROKI ASPEKT POLSKIEJ HISTORII OPRÓCZ POWSTANIA STYCZNIOWEGO, ZNAJDĄ SIĘ TU WĄTKI WALK Z 1920 ROKU W TRAKCIE WOJNY POLSKO BOLSZEWICKIEJ I SŁYNNEJ BITWY WARSZAWSKIEJ.
  • PREMIERA FILMU WPISUJĄCA SIĘ W OBCHODY 160 TEJ ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
  • FILM POKAZUJĄCY SUKCESY, BOHATERSTWO I PEŁNĄ ODWAGI WALKĘ POLSKICH ŻOŁNIERZY PRZECIWKO IMPERIUM ROSYJSKIEMU
  • PIERWSZY FILM O LEGENDARNEJ POSTACI KSIĘDZA STANISŁAWA BRZÓSKI POLSKIEGO DUCHOWNEGO, KAPELANA I GENERAŁA Z CZASÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO 

 

PATRON AKCJI EDUKACYJNEJ: MUZEUM HISTORII POLSKI 
HONOROWY PATRONAT KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI 
 
MATERIAŁY EDUKACYJNE WSPÓŁTWORZYLI:  
MUZEUM HISTORII POLSKI, NIEPODLEGŁA, portal FILMWSZKOLE.PL, PROFESOR GRZEGORZ ŁĘCICKI