znajdź film:
PANIE DULSKIE

PANIE DULSKIE


Reżyseria: Filip Bajon
Gatunek: komediodramat
Premiera: 2 października 2015

Pobierz materiały edukacyjne

Opis filmu

Nowy film Filipa Bajona, twórcy kinowych przebojów „Śluby panieńskie” i „Przedwiośnie” rzuca świeże spojrzenie na ponadczasową komedię „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, poruszając się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a współczesnością. W doborowej obsadzie między innymi: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Herman i Olgierd Łukaszewicz.

Do Melanii (Maja Ostaszewska), wnuczki pani Dulskiej (Krystyna Janda), przyjeżdża Rainer Dulsky (Władysław Kowalski), profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Czuje ze ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają Dulscy. Zaintrygowana historią rodu Melania, reżyserka filmowa, przyłącza się do jego poszukiwań. Kolejne odkrycia przeniosą ich w przeszłość pełną tajemnic, które na zawsze miały pozostać w ukryciu. Rodzina Dulskich ma wiele na sumieniu…

Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – największą państwową wytwórnię filmową w Polsce, która ma na swoim koncie takie hity jak: „Generał Nil”, „Galerianki”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz” czy „Róża” Wojtka Smarzowskiego. Film zrealizowany jest przy udziale finansowym Miasta Lublin, gdzie rozgrywa się akcja filmu. „Panie Dulskie” są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Panie Dulskie” to opowieść uniwersalna i ponadczasowa, która uświadamia współczesnemu widzowi, że nie żyje on tylko tu i teraz, w jednej dacie, ale żyje również sto lat temu, bo wszystko co wydarzyło się kiedyś, wpływa na niego, wpływa na jego historię. Człowiek jest zakorzeniony w swojej przeszłości bardziej niż myśli. Filip Bajon

Reżyseria i scenariusz: Filip Bajon („Poznań’56”, „Przedwiośnie”, „Śluby panieńskie”)

Obsada: Krystyna Janda („Pani z przedszkola”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Rewers”, „Tatarak”, „Parę osób, mały czas”, „Pestka”, „Tato”, „Przesłuchanie”, „Człowiek z żelaza”), Katarzyna Figura („Yuma”, „Cudowne lato”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Żurek”, „Zemsta”, „Historie miłosne”), Maja Ostaszewska („body/ciało”, „Jack Strong”, „W imię…”, „Katyń”), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię…”, „Bilet na księżyc”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Sonia Bohosiewicz („Fotograf”, „Obława”, „Syberiada polska”, „Mała matura 1947”, „Rezerwat”), Katarzyna Herman („Demon”, „Sąsiady”, „Oszukane”, „Generał Nil”, „Wszystko co kocham”), Olgierd Łukaszewicz („Kamienie na szaniec”, „W imię…”, „Generał Nil”, „Katyń”, „Jutro idziemy do kina”), Władysław Kowalski („body/ciało”, „Zbliżenia”, „Różyczka”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Katyń”), Sławomir Orzechowski („Obce ciało”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Kret”), Sebastian Fabijański („Miasto 44”, „Jeziorak”)

 

Materiały wideo