Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Scenariusz: Mojca Tirš, Marcin Siemiątkowski na podstawie opowiadania „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego
Reżyseria: Magdalena Nieć
Obsada: Mateusz Damięcki, Monika Pikuła, Adam Woronowicz, Liliana Zajbert
Gatunek: familijny, przygodowy
ROZMOWA Z NAUCZYCIELEM JAKUBEM TYLMANEM O WARTOŚCIACH EDUKACYJNYCH FILMU
https://www.youtube.com/watch?v=PyPbgQaylh8
FILM W SZKOLE
https://filmwszkole.pl/o-psie-ktory-jezdzil-koleja-calkiem-nowe-odczytanie-kultowej-opowiesci/
METODYK O FILMIE:
O wartości filmu „O psie, który jeździł koleją” świadczy nie tylko doskonała obsada aktorska, świetne zdjęcia, muzyka i opracowanie graficzne, ale przede wszystkim jego walory artystyczne i edukacyjne.
Film opowiada – podobnie jak książka Romana Pisarskiego – o psie, który podróżował koleją. Losy uwielbianego psa Lampo, są wzorowane w pewnej części na przygodach literackiego pierwowzoru, jednak przeniesienie ich w czasy współczesne i osadzenie w bliższych młodemu widzowi realiach pozwoli dzisiejszej młodzieży lepiej zrozumieć wydarzenia i utożsamić się z bohaterami.
Losy czworonoga stały się pretekstem do poruszenia wielu ważnych tematów, jak choćby korzystanie z internetu i mediów społecznościowych w sposób mądry. Empatia wobec słabszych i przemiana, jaka może dokonać się w ludziach.
Jako nauczyciel, odpadając film, wciąż przychodziły mi do głowy pomysły, jak mogę go wykorzystać w procesie edukacyjnym, co mogę powiedzieć i pokazać moim uczniom.
Dzięki takim filmom, nauka może stać się przyjemnością, a kontakt z dziełem filmowym na pewno wzbogaci uczniów.
Agnieszka Krasnodębska – autorka scenariuszy lekcji
Przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z uwielbianego dzieła Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem. Poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika, czworonoga wiernego jak Lassie, dzielnego jak Bella i zabawnego jak Beethoven, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody i swoimi podróżami koleją poruszył miliony serc. W obsadzie wyczekiwanego filmu znaleźli się m.in. Mateusz Damięcki, Monika Pikuła, Adam Woronowicz i Liliana Zajbert. Za kamerą stanęła Magdalena Nieć („Detektyw Bruno”). „O psie, który jeździł koleją” to film, na który widzowie czekali latami – ponadczasowy, międzypokoleniowy, z happy endem i uroczym owczarkiem szwajcarskim w roli głównej. Obraz gwarantujący pełną rozmachu rozrywkę i niezapomniane emocje, przekładające się na wielką lekcję przyjaźni, empatii i ekologii. „O psie, który jeździł koleją” to również kolejna produkcja własna CANAL+ ORIGINAL. A zatem – wskocz do pociągu byle jakiego, dołącz do psa Lampo i przeżyj to, co on podczas pełnych radości i niespodzianek wypraw od Bałtyku aż po szczyty gór
Życie Zuzi (Liliana Zajbert), której tata Piotr (Mateusz Damięcki) pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies-podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o sławę Lampo Dyrektor (Adam Woronowicz) robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Kiedy mu się to udaje, rozdzielona z ukochanym pupilem Zuzia zaczyna chorować. Chociaż wszyscy starają się jej pomóc, szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje.
W czasie kręcenia filmu priorytetem dla twórców był komfort zwierząt pracujących na planie. Filmowe owczarki szwajcarskie (w filmie zamiennie występują trzy psy) miały zapewnione warunki godne największych artystów. Na planie psie gwiazdy prowadzone były przez grupę doświadczonych trenerów z Węgier na czele z Zoltanem Horkai, który potrafi rozmawiać nie tylko z psami, ale również wilkami, jeleniami i niedźwiedziami. Z polskimi twórcami współpracował już m.in. na planie serialu „Wataha” oraz przeboju „Kobiety mafii”. Na swoim koncie ma również udział w wielu hollywoodzkich produkcjach, w tym: „Zawód: Szpieg”, „Herkules”, „Eragon”, czy „Hellboy”.