znajdź film:
LETNIE PRZESILENIE

LETNIE PRZESILENIE


Reżyseria: Michał Rogalski
Gatunek: historyczny, obyczajowy
Premiera: 22 kwietnia 2016

Pobierz materiały edukacyjne

Opis filmu

REŻYSERIA, SCENARIUSZ:  Michał Rogalski
ZDJĘCIA : Jerzy Zieliński, PSC, ASC
SCENOGRAFIA : Janusz Sosnowski
MUZYKA: Alexander Hacke
MONTAŻ: Milenia Fiedler, PSM, Joanna Brühl
DEKORACJA WNĘTRZ : Wiesława Chojkowska
OBSADA: ROMEK – Filip Piotrowicz, GUIDO – Jonas Nay, FRANKA – Urszula Bogucka, BUNIA – Maria Semotiuk, ODI – Gerdy Zint, OBERLEUTNANT – Steffen „Shorty” Scheumann, FELDWEBEL – AndrÉ M. Hennicke, LEON – Bartłomiej Topa, MATKA ROMKA – Agnieszka Krukówna, KARPIUK – Juliusz Krzysztof Warunek, KARWAN – Krzysztof Czeczot, GRUBER – Jürgen Hoppmann, BRAT BUNI – Bartłomiej Kotshedoff, URBANIAK – Damian Ul.

Wyreżyserowany przez Michała Rogalskiego („Ostatnia akcja”, „Czas honoru”), najnowszy film producentów „Wszystko, co kocham” – polskiego kandydata do Oscara w 2011 roku. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą, entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność i krytyków.

Na festiwalu Camerimage 2015 został uznany Najlepszym Polskim Filmem, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni uhonorowano go Nagrodą za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk i Nagrodą za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego. Film otrzymał też statuetkę Złotych Kociaków – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Jury 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu doceniło film za scenariusz przyznając mu nagrodę w tej kategorii.

W obsadzie znakomici aktorzy: Bartłomiej Topa („Obietnica”, „Pod Mocnym Aniołem”), dawno niewidziana w kinie Agnieszka Krukówna („Korczak”, „Lista Schindlera”) oraz Krzysztof Czeczot („80 milionów”). Obok nich wschodzące gwiazdy młodego pokolenia: Filip Piotrowicz („Wenecja”), Urszula Bogucka („Komornik”) i Maria Semotiuk („W ciemności”). Muzykę skomponował Alexander Hacke – wybitny muzyk, który ma na swoim koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do najgłośniejszego filmu Fatiha Akina „Głową w mur”.

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii, stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych, nadających jazz i ukradkiem podkochuje się w pięknej France. Tymczasem Romek pomaga matce, pracując jako pomocnik maszynisty. Podobnie, jak Guido, interesuje się Franką. Pewnego dnia, chcąc zaimponować dziewczynie, kradnie walizkę z płytami i patefonem. Wydarzenie do sprawi, że drogi Romka i Guido przetną się, zmuszając chłopców do podjęcia decyzji, która na zawsze odmieni ich życie.

„Przeglądając stare fotografie rodzinne, natknąłem się na serię zdjęć przedstawiających moich dziadków i ojca wraz ze znajomymi, beztrosko bawiących się w płytkich wodach jakiejś rzeki. Fotografie zrobiono w 1943 roku. Te zdjęcia uzmysłowiły mi, jak płytko i stereotypowo patrzymy na czas drugiej wojny światowej. Wspomnienia okropności przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie. A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością.Michał Rogalski, reżyser

PRASA O FILMIE

“Fascynujący i subtelny” Variety

„Odkrycie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film mocny i ważny. Wizualnie piękny”. Wyborcza.pl

„Delikatny, dobrze zrealizowany i pięknie sfotografowany”. Onet

„Pięknie nakręcony”. Film.com.pl

„Jeden z najlepszych polskich operatorów filmowych, Jerzy Zieliński, stworzył niemal idylliczny świat”. Radio Gdańsk

„Idealny dla wielbicieli melodramatów z wojną w tle oraz ‘Pokuty’ Joe Wrighta”. Stopklatka

„Przejmująca historia, zabarwiona nutą nostalgii, okraszona poetyckim wdziękiem. Oprócz znakomitej oprawy wizualnej i muzycznej siłą filmu jest międzynarodowa obsada aktorska, a w niej kilka świetnych kreacji. Ocena 8/10”. Film.org.pl

NAGRODY I FESTIWALE

39. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu
Nagroda za Najlepszy Scenariusz

40. Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Nagroda za Najlepszą Drugoplanową Rolę Aktorską dla Marii Semotiuk
Nagroda za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego
Złote Kociaki – nagroda Młodzieżowej Rady Miasta

Camerimage 2015
Najlepszy Polski Film

6. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun w Katowicach
Film otwarcia

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs 2016
Premiera amerykańska

Festiwal Filmowy Spektrum

25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cottbus

CineEast 2015 w Luksemburgu

Materiały wideo

GALERIA ZDJĘĆ