znajdź film:



Kajtek Czarodziej

Kajtek Czarodziej


Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz („Ostatni dzwonek”, „Powrót”, „Głęboka woda”)
Scenariusz: Magdalena Łazarkiewicz („Stulecie winnych”, „Powrót”), Katarzyna Terechowicz („Powrót”, „Dzień kobiet”), współpraca: Kirsten Bonnen Rask, Kasper Bajon
Występują:

Eryk Biedunkiewicz („Świat w ogniu. Początki”), Grzegorz Damięcki („Wyrwa”, „Belfer”, „Podatek od miłości”), Maja Komorowska („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Karolina Gruszka („Wyrwa”, „Za duży na bajki”, „Detektyw Bruno”, „Maria Skłodowska-Curie”), Martin Hoffmann („Azyl”, „Nieustraszeni bracia Grimm”), Piotr Głowacki („Lokatorka”, „1800 gramów”, „Tarapaty”, „Detektyw Bruno”, „Broad Peak”), Anna Dzieduszycka („Sukienka”, „Ułaskawienie”, „Dawid i Elfy”), Eva Sakalova („7 dni grzechu”) 

Gatunek: fantasy, przygodowy
Premiera: 3 listopada 2023

Pobierz materiały edukacyjne

 

 

Każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć!

— JANUSZ KORCZAK — 

 

„Kajtek Czarodziej” to pełen magii i humoru film na motywach powieści Janusza Korczaka, został już zaprezentowany na najważniejszych wydarzeniach filmowych w Polsce - pierwszy pokaz „Kajtka Czarodzieja” miał miejsce 18 września na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w ramach sekcji „Gdynia Dzieciom” oraz podczas 10. edycji MFF Młode Horyzonty we Wrocławiu. Ta wyjątkowa polska produkcja spotkała się z bardzo dobrym odbiorem ze strony zarówno młodszych, jak i starszych widzów.

Za reżyserię „Kajtka Czarodzieja” odpowiada Magdalena Łazarkiewicz, twórczyni „Ostatniego dzwonka”. Producentami są Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek, odpowiedzialni za takie produkcje jak „Sonata”, „80 milionów” czy seriale „Erynie”, „Głęboka woda” i „Otwórz oczy”. Napisaną prawie 90 lat temu książkę na język kina przełożyli Magdalena Łazarkiewicz, Katarzyna Terechowicz oraz Kirsten Bonnen Rask i Kasper Bajon. „Kajtek Czarodziej” to opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata w lekki sposób, która oddaje najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka: każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć! 

Chyba każde dziecko pragnie posiadać czarodziejskie moce. A co, kiedy to marzenie się spełni? Kajtek (Eryk Biedunkiewicz), nastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą (Grzegorz Damięcki) i babcią (Maja Komorowska). Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta. Czarodziejskie moce przejmują bowiem kontrolę nad życiem Kajtka, który od teraz rozprawia się zarówno z nielubianymi nauczycielami, jak i całą szkolną społecznością, zdobywając sympatię i sławę wśród rówieśników. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy o obdarzonego magicznymi zdolnościami chłopca zaczynają rywalizować siły dobra i zła. W którą stronę pójdzie młody czarodziej? 

W roli tytułowej występuje Eryk Biedunkiewicz (debiutujący w serialu BBC „Świat w ogniu”), a partnerują mu zarówno debiutanci, jak i gwiazdy polskiego filmu: Maja Komorowska, Karolina Gruszka, Anna Dzieduszycka, Grzegorz Damięcki czy Piotr Głowacki. Za kreację świata pełnego magii odpowiadają m.in. operator obrazu Rafał Paradowski, kostiumografka Dorota Roqueplo, charakteryzatorka Alina Janerka, czy autorzy muzyki Mary Komasa i Antoni Komasa-Łazarkiewicz

 

„Kajtek Czarodziej” to niezwykle uniwersalna opowieść, która nadaje się i dla młodszych, i dla starszych. Na tle współczesnego kina młodzieżowego wyróżnia się przede wszystkim poprzez pokazanie ponadczasowych wartości, takich jak braterstwo, uczciwość czy prawda. Widzowie zobaczą, na co w dzisiejszym świecie warto stawiać oraz w co inwestować swój czas i energię.

Grzegorz Damięcki, aktor
 

Zdjęcia realizowane były w przepięknych rejonach Dolnego Śląska, zarówno we Wrocławiu, jak i w Kłodzku, Wałbrzychu czy Szczawnie Zdroju. 

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Dolnośląskie, Miasto Wrocław, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, The Czech Film Fund oraz The Slovak Audiovisual Fund, a wśród koproducentów znaleźli się: Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Love.Frame, ALEF Film & Media.