znajdź film:
JAK URATOWAĆ MAMĘ

JAK URATOWAĆ MAMĘ


Reżyseria: Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego
Gatunek: animowany
Premiera: 1 czerwca 2016

Pobierz materiały edukacyjne

Opis filmu

REŻYSERIA: Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski
SCENARIUSZ: Andrzej Surmacz, Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski, Wioletta Pomorska-Yang
ZDJĘCIA I MONTAŻ: Daniel Zduńczyk
ASYSTENT REŻYSERA: Grzegorz Soja
ANIMACJA 2d: Artur Mąka
MUZYKA: Sławomir Ruczkowski
DŹWIĘK: Grzegorz Czachor, Bartosz Sroka, Sebastian Brański
kierownik produkcji: Paweł Janosik
PRODUCENCI: ATM GRUPA S.A., VIRTUAL MAGIC
koproducent: ODRA FILM
Film współfinansowany z funduszy: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, miasta Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego

Piosenka „możesz wszystko”, promująca film
słowa: Marcin Męczkowski
Muzyka: Bartosz Zielony, Łukasz Bartoszak, Katarzyna Chrzanowska
wykonanie: Tabb & Sound’n’graCE

OBSADA: Znajda – Maciej Stuhr, Adaś – Benjamin Lewandowski, Anetka – Aleksandra Kowalicka, Kanclerz – Cezary Pazura, Czarownica – Marzena Kipiel-Sztuka, Król – Andrzej Grabowski, Majordomus – Tomasz Kot, Król Rybaków – Jerzy Kryszak, Kapitan Piratów – Robert Gonera, Minister – Dariusz Gnatowski, Herold – Jarosław Boberek

Największy międzynarodowy sukces polskiego filmu animowanego od czasu nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka”! „Jak uratować mamę” zostało uznane za Najlepszą Animację na New Media Film Festival w Los Angeles oraz 5. Dada Saheb Phalke Film Festival 2015 w Indiach. Ta pełna przygód produkcja zakwalifikowała się również do oficjalnej selekcji wielu międzynarodowych festiwali, w tym: Hollywood Weekly Magazine Film Festival i 25. Cottbus Film Festival. Głosów głównym bohaterom użyczyła dubbingowa obsada marzeń. Wśród nazwisk z najwyższej półki znaleźli się m.in.: Maciej Stuhr, Tomasz Kot, Cezary Pazura i Andrzej Grabowski. „Jak uratować mamę” jest pierwszym od pięciu lat polskim pełnometrażowym filmem animowanym, który trafi do kin. Produkcję tę promuje piosenka „Możesz wszystko” w wykonaniu Tabba i popularnego zespołu Sound’n’Grace.

Adaś większość swojego czasu spędza, grając na komputerze. Aneta jest miłośniczką książek, uwielbiającą bujać w obłokach i marzyć o królewiczu z bajki. Jednak przez jakiś czas myśli rodzeństwa będą musiały skupić się na czymś zupełnie innym. Ich mama potrzebuje pomocy, którą tylko jej pociechy są w stanie sprowadzić. Niemały w tym udział będzie miała pewna Czarownica… To za sprawą jej czarów Adaś i Anetka przeniosą się do tajemniczej średniowiecznej krainy – pełnej ziejących ogniem smoków, turniejów rycerskich i zamków. Dzieci muszą odnaleźć legendarne Złote Krople, dzięki którym będą mogły spełnić swoje trzy życzenia – w tym to jedno najważniejsze: ratunek dla mamy.

NAGRODY I FESTIWALE

6. New Media Film Festival w Los Angeles – Nagroda dla Najlepszej Animacji
5. Dada Saheb Phalke Film Festival – Nagroda dla Najlepszej Pełnometrażowej Animacji
25. Cottbus Film Festival – Oficjalna Selekcja
Hollywood Weekly Magazine Film Festival
Expotoons International Animation Festival – Oficjalna Selekcja
International Children Television Festival „Dytiatko” – Oficjalna Selekcja
ANIMASYROS International Animation Festival + Agora – Oficjalna Selekcja

OD REŻYSERA

‘Jak uratować mamę’ to opowieść o zwyczajnym rodzeństwie, którego życie zmienia się gwałtownie pod wpływem poważnej choroby ich mamy. Żeby jej pomóc udają się w magiczną podróż, podczas której nie mogą nikogo skrzywdzić. Ta wyprawa jest ekwiwalentem stanu, w którym znajduje się dziecko postawione w sytuacji tak ogromnego strachu – strachu o swojego rodzica. Dla Adasia i Anetki wszystko jest w tej sytuacji nowe – tak jak nowy jest średniowieczny świat, w którym się znaleźli.

Żeby dotrzeć do celu swojej podroży, dzieci muszą działać razem i znaleźć nieoczywiste, sprytne i mądre rozwiązania. Nasi bohaterowie pomagają zlikwidować głód i pokojowymi metodami obalić znienawidzonego monarchę. Ich największym wrogiem jest tylko czas, który płynie nieubłaganie, wyznaczając kres ich misji. Dobro i prawość przezwyciężają jednak i tę przeszkodę.

Film z założenia pozbawiony jest tak modnego dzisiaj okrucieństwa, które wkradło się już do wielu filmów z gatunku kina familijnego. Historia ewoluuje od realizmu do baśniowej fantazji, co pozwala młodemu widzowi w pełni utożsamiać się z głównymi bohaterami i wspólnie przeżywać fascynujące przygody. Przesłanie jest proste: wiara, miłość i fantazja przezwyciężą najgorsze doświadczenia, warto więc wierzyć, marzyć i konsekwentnie dążyć do celu.

Struktura filmu skonstruowana jest tak, aby młody widz mógł jak najlepiej przyswoić film. Akcja jest jednowątkowa, pozbawiona rozległych dygresji, ustawiona chronologicznie, a młodzi bohaterowie mają jasno postawiony cel: uratować mamę. Element mistyczny filmu opiera się na obecności magicznych przedmiotów, jak Srebrny Cyklon, który służy do odmierzania czasu. Czas w całej bajce pełni rolę antagonisty i nadaje akcji tempo. To właśnie z czasem, który jest nieubłagany i bezwzględny, mierzą się nasi bohaterowie. Wszystko doprawione jest w dużą dozą humoru: sytuacyjnego, kierowanego bardziej do dzieci i słownego, adresowanego raczej do rodziców.

Materiały wideo