znajdź film:FALE

FALE


Reżyseria: Grzegorz Zariczny
Gatunek: dramat, obyczajowy
Premiera: 9 grudnia 2016

Pobierz materiały edukacyjne

Opis filmu

Reżyseria i scenariusz: Grzegorz Zariczny
Zdjęcia: Weronika Bilska
Montaż:Bartosz Pietras
Dźwięk: Krzysztof Ridan
Scenografia: Grzegorz Piątkowski
Charakteryzacja: Beata Rółkowska
Opieka artystyczna: Dariusz Gajewski
Kostiumy: Julia Jarża-Brataniec
Producent wykonawczy: Ewa Jastrzębska
Producent: studio munka – stowarzyszenie filmowców polskich
Koproducent: telewizja polska, krakowskie biuro festiwalowe
Współfinansowanie: polski instytut sztuki filmowej

Obsada: anna kęsek – ania, katarzyna kopeć – kasia, tomasz schimscheiner – tata ani, jolanta olszewska – mama ani, edyta torhan – szefowa, daniel furmaniak – piotrek, beata schimscheiner – mama kasi, artur krajewski – tata kasi.

Poruszający film Grzegorza Zaricznego – twórcy nagrodzonego Grand Prix na Sundance Film Festival za produkcję „Gwizdek” oraz wielokrotnie wyróżnianego na polskich festiwalach, w tym na Nowych Horyzontach oraz w Gdyni. Reżyser jest laureatem Talentu Trójki w kategorii film (Nagroda Programu 3 Polskiego Radia). W „Falach”, podobnie jak w nagrodzonym Złotymi Lwami „Cześć, Tereska” – postaci głównych bohaterek zostały odegrane przez niezwykle utalentowane, ale nie będące zawodowymi aktorkami dziewczyny. Nowy obraz Grzegorza Zaricznego znalazł się w prestiżowym gronie filmów prezentowanych w ramach Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach oraz walczył o Złote Lwy – główną nagrodę 41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Ania i Kasia, siedemnastolatki wchodzące w dorosłość, chcą wybić się z rodzinnego miasta i zmienić swoje dotychczasowe życie. Marzą, aby zostać zawodowymi fryzjerkami. Póki co odbywają praktyki w niewielkim salonie. Zmiany, o których marzą wymagają wiele wysiłku i rodzą poważny konflikt z otoczeniem. Między dziewczynami rodzi się głęboka więź. Niespodziewanie na drodze Ani staje matka, z którą dziewczyna od lat nie miała kontaktu.


„Bohaterkami są dwie autentyczne dziewczyny, Ania i Kasia, które za pomocą języka filmu fabularnego postanowiły poprzez swoje postacie opowiedzieć o losie wielu dziewczyn podobnych do nich. Dziewczyn, które potrzebują być zauważone i zrozumiane.”

Grzegorz Zariczny, reżyser

Materiały wideo