znajdź film:Czarodziejski flet

Czarodziejski flet


Reżyseria: Florian Sigl

Scenariusz: Andrew Lowery, Jason Young

Producent wykonawczy: Roland Emmerich

Obsada: Jack Wolfe, F. Murray Abraham, Niamh Mccormack, Elliot Courtiour, Cosima Henman, Amir Wilson, Rolando Villazón, Tedros Teddy” Teclebrhan, Waldemar Kobus, Greg Wise, Iwan Rheon

Gatunek: fantasy, przygodowy
Premiera: 21 kwietnia 2023

Pobierz materiały edukacyjne

 

Film został objęty patronatem Opery Narodowej. 

 

Film otrzymał znak jakości ZEF. 

 

 

 Pełen marzeń chłopak znajduje magiczne przejście, które w tajemniczy sposób przenosi go do fantazyjnego świata opery „Czarodziejski flet” Mozarta, gdzie staje się jej głównym bohaterem. Prawdziwą eksplozję wyobraźni i zapierających dech w piersi efektów specjalnych w połączeniu z poruszającymi bohaterami i ponadczasową opowieścią zapewnia producent wykonawczy filmu: Roland Emmerich – twórca imponujących produkcji: „2012”, „Pojutrze” oraz „Dzień niepodległości”. W rolach głównych wystąpiły m.in. gwiazdy hitów „Wiedźmin” (Jack Wolfe), „Gra o tron” (Iwan Rheon) oraz wybitnej biografii Mozarta pt.: „Amadeusz” (F. Murray Abraham).

Tim to nastoletni chłopak, który marzy o karierze śpiewaka w szkole muzycznej imienia Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kiedy nareszcie osiąga swój cel i przekracza próg upragnionej uczelni, dzieje się coś niezwykłego. W starym gmachu szkoły Tim odkrywa magiczne przejście do innego świata - tajemniczej krainy z opery „Czarodziejski flet” Mozarta, gdzie granice wyznacza tylko wyobraźnia. Gdy za sprawą magii chłopak się tam przenosi, błyskawicznie zamienia się w księcia Tamino, czyli głównego bohatera tej opowieści. Od teraz Tim będzie zmuszony zmagać się z przeciwnościami losu w dwóch rzeczywistościach – za dnia w prawdziwym świecie starając się o upragnioną rolę w przedstawieniu na uczelni, zaś w nocy ryzykując życie, aby uwolnić piękna księżniczkę Paminę w krainie niczym nieograniczonej fantazji.

 

OKIEM PEDAGOGA – O FILMIE SŁÓW KILKA 

 

 
Czarodziejski flet – gdzie granice wyznacza nam tylko wyobraźnia! 

Film w formie pięknego musicalu przedstawia przygodę nastolatka Tima, który magicznie przenosi się do świata opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Czarodziejski flet” gdzie granice wyznacza tylko wyobraźnia. Opisuje ten oniryczno-surrealistyczny świat w sposób dosłownie pełen fantazji, skojarzeń, aluzji, ale jednocześnie przyjazny dla widza. Czarodziejski flet znaczy dziś więcej niż tylko ostatnia opera geniusza. Jest to także ponadczasowe dzieło pełne subtelnej symboliki odnoszącej się do ludzkiej natury i kultury, kryjące w różnych odcieniach mistycyzmu i fantastyki najgłębsze prawdy o człowieku. 

O tym, że człowiek musi przejść przez proces oczyszczenia, w którym światło (Sarastro) pokonuje ciemność (Królową Nocy). Film oprócz motywów przyjaźni i miłości zawiera także przesłanie o wytrwałości , trudnych wyborach i odwadze. 

Obraz przekazuje nam ważną esencję, iż największym skarbem człowieka jest jego wolność, a tę każdy musi zdobyć sam! Ukazuje, jak ważne jest bycie sobą, rozwijanie swojej wrażliwości, pasji i najważniejsze aby spełniać swoje marzenia. To piękna lekcja życia pełna wielu cudownych wartości, których potrzebują dziś młodzi ludzie. 

Jakub Tylman 

Tylmi_art 

JAKUB TYLMAN – Pedagog, nauczyciel przedmiotów artystycznych, autor książek edukacyjnych dla dzieci, twórca nowoczesnych projektów edukacyjnych i nieszablonowych rozwiązań w edukacji, ekspert w zakresie edukacji w programach telewizyjnych i radiowych.