znajdź film:



MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE


Reżyseria: Marie Noëlle
Gatunek: dramat kostiumowy
Premiera: 3 marca 2017

Pobierz materiały edukacyjne

Opis filmu

PRODUKCJA: Polska/Niemcy/Francja/Belgia 2015
REŻYSERIAMarie Noëlle („Ludwik Szalony”, „Żona anarchisty”, „Trudna miłość”, „Obsession”)
SCENARIUSZ: Marie Noëlle, Andrea Stoll
ZDJĘCIA: Michał Englert („body/ciało”, „Pani z przedszkola”, „Nieulotne”)
PRODUKCJA: Marie Noëlle, Mikołaj Pokromski, Ralf Ziemmermann („Zimowy ojciec”)
KOPRODUKCJA: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy), Sepia Prodiction (Francja)
OBSADA: Karolina Gruszka („Pani z przedszkola”, „Żywie Biełaruś!”, „Inland Empire”), Daniel Olbrychski („Salt”, „Sęp”), Iza Kuna („Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”), Jan Frycz („Służby specjalne”, „Hiszpanka”, „Bejbi blues”, „80 milionów”), Piotr Głowacki („Listy do M. 2”, „Bogowie”, „Disco Polo”), André Wilms („Człowiek z Hawru”), Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”), Sabin Tambrea („Ludwig Szalony”), Samuel Finzi („Flemming”).

Wystawna, międzynarodowa koprodukcja o słynnej polskiej noblistce. Historia niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i nieprzeciętnym umiejętnościom przekonała do siebie zdominowany przez mężczyzn świat nauki. A przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat. W roli tytułowej w filmie wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii. Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Camerimage.

„Maria Skłodowska-Curie” to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości; Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu. Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki. Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietą – jednostkę wybitną pod każdym względem, zasługującą na podziw i godną naśladowania.Marie Noëlle, reżyserka.

msc_logosy

Materiały wideo