znajdź film:Biały Kieł

Biały Kieł


Reżyseria: Alexandre Espigares („Pan Hublot”)
Scenariusz: Philippe Lioret, Serge Frydman, Dominique Monfery (na podstawie książki „Biały Kieł” Jacka Londona)
Występują:

Szary Bóbr – Michał Żebrowski
Smith – Sławomir Pacek
Curtis – Jakub Wieczorek
Weedon – Kamil Kula
Meggie – Klementyna Umer

Gatunek: animowany, przygodowy
Czas trwania: 85 min.
Premiera: 7 września 2018

Pobierz materiały edukacyjne

 

Pełna mądrości, przygód i wzruszeń niesamowita opowieść o sympatycznym czworonogu, w którego żyłach płynie zarówno krew psa, jak i wilka. Film jest pierwszą animowaną adaptacją przetłumaczonej na 89 języków świata ponadczasowej książki Jacka Londona.

Film jest pierwszą animowaną adaptacją powieści Jacka Londona „Biały Kieł”. Twórcom filmu zależało przede wszystkim na tym, aby zachować taką samą perspektywę, jaka jest przedstawiona w powieści Jacka Londona i Białego Kła jako bohatera. Akcja filmu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku na terytorium północno-zachodniej dzisiejszej Kanady, a częściowo Stanów Zjednoczonych, do których należy półwysep i stan Alaska. Twórcy filmu chcieli też podkreślić mieszane geny Białego Kła, zarówno psa, jak i wilka. W zależności od scen, ustalono, która strona jego osobowości będzie dominować. Ta dwoistość między jego wewnętrzną naturą, a tym, czego życie go uczy, była bardzo ważna w reżyserii filmu. Niektóre postaci zostały też pominięte lub ich role skrócone.

Dyrektor artystyczny tak opisuje swój zamysł stworzenia animacji: Chciałem trzymać się oryginalnego pomysłu złożenia hołdu dziełu Jacka Londona i nadania mu dodatkowego wymiaru. „Biały Kieł” ma charakter międzypokoleniowy. Opowiada o dorastaniu, pierwszych niezdarnych krokach, pierwszych zadawanych pytaniach, niebezpieczeństwach, spotkaniach, które pomagają znaleźć drogę w świecie. To powieść przygodowa, opowieść o inicjacji, ale także krytyka społeczna, obraz końca XIX wieku.

Powstała piękna, mądra i wzruszająca opowieść dla widzów w każdym wieku. Opowieść o przyjaźni człowieka z psem, a także odwadze i odpowiedzialności.